100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Dnia 9 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas 3b, 3c, 3e pod opieką nauczycieli historii, pani Edyty Kornaś i pana Karola Głowackiego przygotowali uroczystą Akademię historyczną pod nazwą "Na zawsze Niepodległa 1918-2018", wpisując się tym samym w realizację szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenariusz historycznego "obrazka" 100 Rocznicy 11 listopada oparty był na wierszach pochodzących z tamtego okresu czasu lub tym wydarzeniom poświęconym, pokazach multimedialnych oraz piosenkach historycznych.

Całość połączona została fragmentami dotyczącymi wydarzeń historii Polski z czasów rozbiorów Rzeczpospolitej, walk narodowowyzwoleńczych, udziału Polaków w I wojnie światowej, w wykonaniu narratorów przedstawienia. Występ uświetnili uczniowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej pod opieką pana Mariusza Chmiela. Zaprezentowali oni stroje, elementy wyposażenia i uzbrojenia powstańców styczniowych. Dekorację stanowiły barwy narodowe, z biało czerwonymi kwiatami, portretem Józefa Piłsudskiego oraz napisem " 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI". .

Po zakończonym przedstawieniu uczniowie całej społeczności szkolnej o godz. 11;11 odśpiewali uroczyście Hymn Państwowy w asyście pocztu sztandarowego z okresu powstania styczniowego. Ostatnim elementem obchodów była wizyta młodzieży wraz z nauczycielami pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie delegacje klas złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

tekst: p.Karol Głowacki